Inför V75/jackpot: Galactica på svensk mark

Ett litet men naggande gott fält.
Kjell P Dahlströms Minne” får se några av landets mest lovande femåringar göra upp under Mantorps V75-jackpot på lördag.



Endast sju hästar kände sig kallade att kriga om de 200 000 kronorna i förstapris i lördagens femåringslopp på Mantorp.
Men det är inte vilka hästar som helst.
I startlistan syns de två Breeders’ Crown-vinnarna från Eskilstuna i november, då In Toto Sund och Target Kronos sprang in 1,6 miljoner kronor vardera.

En annan häst som vet hur det är att vinna miljonlopp är fjolårets stochampionatsvinnare Galactica (bilden) som tillsammans med sin tränare Malin Bergström är tillbaka efter en träningsvinter i Frankrike.

Loppet förgylls av ytterligare två dubbelmiljonärer i Pythagoras Face och Tango Negro.

Loppet körs som V75-4 i en omgång som förstärkts med 23,8 jackpotmiljoner vilket gör att ATG uppskattar utdelningen för ett ensamt system med sju rätt till 47 miljoner.